Zouk – subtelność i zmysłowość

Zouk to taniec dla osób pełnych ekspresji. Jest przepełniony żywiołowym ruchem z naciskiem na ruch głowy, po którym łatwo można rozpoznać ten styl. Muzyka zouk jest silnie spokrewniona z muzyką Kizomby. W zouku para wykonuje płynne, zmysłowe ruchy, angażując w dużym stopniu biodra i ramiona. Taniec ten wymaga równowagi i świadomości ciała. Jest to tradycyjny styl w muzyce karaibskiej, zapoczątkowany na Wyspach Gwadelupa i Martynika.

Dzisiejszy zouk różni się znacząco od swojej pierwotnej wersji. Zouk brazylijski wywodzi się od Lambady. To taniec, który stale ewoluuje i wciąż powstają jego nowe wersje w różnych miejscach na świecie. Obecnie najbardziej popularne są style Porto Seguro i Rio Zouk. Zouk charakteryzuje się przede wszystkim bliskim prowadzeniem w podstawowych krokach, rozpoczynającym się od ruchu bioder. To taniec, który wymaga od partnerów wsłuchania się w swoje ciała. Ruchy wykonywane są płynnie, lekko, delikatnie i zmysłowo. Partnerzy sprawiają wrażenie, jakby płynęli po parkiecie. Bardzo charakterystyczne są ruchy głowy partnerki oraz wygięcia. Wyglądają bardzo efektownie.

Muzyka zouka z pewnością Was zahipnotyzuje, bo tak jak w kizombie – z którą jest blisko spokrewniony, przypomina bicie serca. Często adaptuje się współczesne piosenki i dopasowuje do rytmu zoukowego. Ten taniec jest niezwykle przestrzenny, co daje możliwość wykorzystania w nim wielu technik tanecznych! Naprawdę warto go spróbować!

Dodaj komentarz